Psikoloğa gitmek sicile işler mi

390195 GÖSTERİM

Anksiyete sicile işler mi? Psikiyatriye gitmek memurluğa engel mi öğretmenliği engeller mi?

Psikoloğa ve Noroloji Doktoru ve Psikiyatriye gitmek sicile işlemez.

İnsanlar, günümüzde hala ruh sağlığına yönelik hizmet almaktan çekiniyorlar. Psikoloğa ya da psikiyatriste gitmeyi sanki bir kusurmuş gibi saklama eğilimindeler. Özellikle ” psikoloğa gitmek sicile işler mi? Psikiyatriye gitmek ilerde sorun olur mu? psikiyatriste gitmek sicile işler mi? ” soruları yoğun bir şekilde soruluyor. Bunun en temel sebebi de damgalanmaktan korkmaları. Biz de Psikoloji Arşiv olarak sizi bu konuyla ilgili bilgilendirmek istedik. Sorumuzun cevabına geçmeden önce bu kaygıların temelinde yatan sorundan bahsetmek istiyorum: damgalanmak.

Damgalanmak

Damgalama, genel anlamıyla kronik bir hastalık tanısı alan insanlara yönelik olumsuz düşünce kalıpları nedeniyle ortaya çıkan dışlanma ve statü kaybıdır. Ruhsal bozukluk tanısına sahip bireyler açısından damgalama ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü erken çağlardan günümüze kadar toplum tarafından en çok damgalanan bireyler ruhsal bozukluğa sahip kişiler olmuştur. Yaşanan bu damgalanma süreci, insanlarda benlik saygısında azalma, sosyal adaptasyonda bozulma, utanç ve suçluluk duygularına neden olmaktadır. Bireyler; damgalanma nedeniyle, sahip oldukları ruhsal bozukluklardan bağımsız olarak eski mesleki ve toplumsal rollerine dönmekte zorlanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda psikolojik destek arama sürecinde görülen en önemli engelin çevreleri tarafından damgalanmalarına yönelik yaşadıkları endişe ve korku olduğu belirtilmiştir. İnsanların, damgalanmaya yönelik bir problemle karşılaştıklarında psikolojik destek arama sürecini bitirdikleri veya bu süreci hiç başlatmadıkları ortaya koyulmuştur.

İnsanlar psikolojik destek alırken “ruh hastası, deli, akıl hastası” olarak damgalanmaktan korkmaktadır. Günümüzde bilinçlenme düzeyi artsa bile hala bu sorunlarla karşı karşıyayız. Hal böyle olunca insanların aklında bir sürü soru beliriyor. İşe alınma sürecinde sorun yaşar mıyım?” çünkü dediğimiz gibi damgalanmanın, dışlanmanın en fazla etkilediği grubu ruhsal bozukluk tanısı alan bireyler oluşturmaktadır. O zaman gelin bu sorunun cevabına bakalım.

Psikoloğa Gitmek Sicile İşler mi?

Bu sorunun cevabını almak için öncelikle adli sicilin tanımını yapmak istiyorum. Adli sicilde, mahkemeler tarafından kesinleştirilmiş mahkumiyet kararı alan Türk vatandaşları ve Türkiye’de suç işleyen yabancıların kayıtları yer almaktadır.

5352 Sayılı Adli Sicil Kanunu’na göre adli sicilde yer alacak bilgilerin bazıları şu şekildedir: “Hapis cezasına mahkûmiyet kararı, koşullu salıverilme kararı, koşullu salıverilmede denetim süresinin uzatılmasına ilişkin karar, Adlî para cezasına ilişkin mahkûmiyet hükmü, Adlî para cezasının ödenmek suretiyle infaz edildiği hususu…”. Kanunda yer alan diğer maddelerde yazdıklarım gibi mahkeme kararı ve suça ilişkin bilgilerle ilgili. Bu yüzden gerisi hukukçuların işi diyerek tüm maddeleri yazmıyorum.

Kanunda da belirtildiği gibi adli sicilde suçlar ve mahkeme kararlarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Psikolojik destek almak, ruhsal bozukluğa sahip olmak bir suç değildir. Bu nedenle psikoloğa gitmek, psikolojik yardım yardım almak adli sicile işlemez.

Ruhsal Bozukluklar ve Cezai Ehliyet

İnsanların ruhsal bozukluk tanısı almasının ya da psikolojik destek almanın sicile işleyeceğini düşünmelerindeki en temel sorunlardan birinin de adli sicil ile cezai ehliyet durumunun karıştırılması olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu konuya da değinmekte fayda var.

Türk Ceza Kanunu ikinci bölümde yer alan “Ceza Sorumluluğunu Kaldıran veya Azaltan Nedenler” başlığı altında yer alan 32.madde bizi ilgilendiren kısım. Ceza Kanunu 32.maddesinde:

“(1) Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur.

 (2) Birinci fıkrada yazılı derecede olmamakla birlikte işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmi beş yıl, müebbet hapis cezası yerine yirmi yıl hapis cezası verilir…” İfadeleri yer almaktadır.

Özetlemek gerekirse ceza kanununa göre bazı ruhsal bozukluk tanısına sahip bireyler hastalığı nedeniyle ceza almaz, cezai ehliyetleri yoktur. Bazı bireyler ise sahip oldukları ruhsal bozukluk nedeniyle daha az ceza almaktadır. Fakat bunların hiçbirinin adli sicil ile ilişkisi yoktur. Cezai ehliyeti sorgulanan hastalar, psikoloğa gittikleri ya da tanı aldıkları için değil suç işledikleri için incelemeye tabii tutulur. Ayrıca psikolog tarafından herhangi bir tanı konulmadığını da belirtmek isteriz.

Ruhsal bozukluk, geçici nedenlere bağlı irade ve bilinç bozukluğu, zeka geriliği, madde bağımlılığı yaşayan bireylerin hukuki ve cezai sorumluluklarını belirlemek adli psikoloji alanına girmektedir. Adli psikolojiyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz de içerik ekibimizden Ceren Ceylan’ın Adli Psikolog: Mesleki Tanım yazısını okuyabilirsiniz.

Psikiyatriye gitmek memurluğa engel mi – Devlet hastanesi psikiyatri sicile işler mi – Psikiyatriye gitmek askerliğe engel mi? sorularını oldukça sık alıyoruz. Bu soruları tam anlamıyla araştırıp sizlerle paylaşacağız.

Cevaplar56

A.H. Aslı han
Gunaydin . Yorumlara baktigim zaman hicbir sorun olmayacağı söylenmiş. Ama 11 yıl önce yeğenimin 1 defa psikiyatriye gitmesi nedeni gerekçe gösterilerek memurluğa alınmadı. Şimdi aynı endişeyi bende ergenlik döneminde çocuğumu goturdugum için bende yasamaya basladim. Çocuğumu psikiyatriye goturdugum için (yeğenimin psikiyatri kaydindan oturu alinmanasi nedeniyle) cok pismanim. Ki...yegenim ilaç bile kullanmadı oysaki. Sadece kuzeni yanında suda boğularak öldüğü için çok etkilenmiş o nedenle gitmisti. Bu kadar ucuz olmamalı hayat
63 341
Ö. Özgür
Tüm psikologlar engel değil demiş kimse malını kötülemiyor açıkçası fakat subay olmak istiyorum ve 5 yıl önce oyun oynamamdan dolayı gittiğim psikolog randevum yüzünden sağlik raporu alamıyorum bu konuda psikologlarımızın daha bilgili olmasını umardım bana zamanında bu bilgilendirme yapılsaydı belkide subay olabilirdim. Bu arada onların vermediği bilgiyi ben veriyim ! Polislik için son 2 yıl içinde psikolog randevunuz ya da ilaç kullanmamanız gerekiyor. Subaylık için ise ömür boyu psikoloğa gitmemiş olmanız gerekiyor gitmek bile elenme sebebi yani işler onların dediği gibi işlemiyor kimseyi yanlış bilgilendirmesinler.Tedavi konusunda eğer bi hastalığınız varsa tabikide diğer birimler gibi tedavinizi olmanız en iyisi ancak bilin istedim.
42 242
N. Nida
Merhaba ben devlet hastanesinde psikyatriye gittim. Yaygın anksiyete tanısıyla lustral adli ilaci kullaniyorum. Şu an öğretmenlik okuyorum. Atamada ya da öğretmen olmama engel bur durum olur mu?
125 233
P.B. PSİKOLOG BERAT HAZAR

Psikoloji alanından herhangi bir tedavi almanın KBB, dahiliye gibi alanlardan tedavi almayla arasında hiçbir fark yoktur. Sicile işlenen bir durum yoktur. Psikolojik tedavi almak ayıp değildir, suç değildir. Bu tür düşünceler alandan hiç tedavi almamış kişilerin ortaya sürdüğü düşüncelerdir. Gönül rahatlığı ile tedavi alabilirsiniz gelecek hakkında nasıl KBB muayenesi size olumsuz yansımayacaksa Buda yansımayacaktır.

116 203
S.K. Sena Kartoğlu
Merhaba ben pilot olmak istiyorum ama geçmişte prozac kullandım(1kere gittim psikiyatriye)bu engel teşkil eder mi
72 158
H. Hayati
Bir soru da ben sormak istiyorum. Aile içinde yaşadığım sıkıntılardan dolayı bende psikoloğa gitmek istiyorum. Ama babam siciline işleyeceğini söylediği için gitmekten çekiniyorum. Devlet hastanesine gidersem ilerde önüme psikolojik sıkıntısı var diye çıkar mı?
61 147
E. Enes
Merhaba ben jandarma genel komutanlığına personel alımlarına başvuru yaptım ve kabul edildim bununla birlikte kurul raporu almaya çalışıyorum. 4 buçuk yıl önce 2-3 kez psikiyatri seansı aldım tanı da yalnızca aile seansı ve psikiyatri seansı yazıyor fakat bana concerto ve risperdal gibi ilaçlar yazılmış kullanmadım açıkcası ama kayıt sistemin de çıkıyor kuruldan geçebilir miyim ?
73 123
H.Y. hatice yılmaz
merhaba ben antidepresan kullanıyorum 2 aydır ileride öğretmen olmak istiyorum bu benim ileride öğretmen olmama engel olur mu yani sicilimde çıkar mı ?
53 118
H.Ö. Havva ö
Oğlum intihar teşebbüsünde bulundu. acile gitti oradan da polise haber verildi. Oğlum psikaytri polkilniğine yönlendirildi. polise ifade vermedik oğlum bizden biz de ondan şikayetçi olmadık. ancak polise götürdüğüm raporda intihar teşebbüsü yazıyor. ayrıca pisikiyatri polikliniği e gidiyoruz bu durum ileri de memur olmasına engel olur mu memuriyet için alınan sağlık raporunu ya da güvenlik soruşturmasını etkiler mi
44 106
R. Raşit
Merhaba ben çok heyecanlandığım için psikiyatriye gittim selectra diye bir ilaç verildi doktor neden geldin dedi bende toplum önünde çok heyecanlanıyorum dedim bu ilacı verdi ama etkisini görmedim ve bıraktım bir yıl oluyor öğretmenlik okuyorum son sınıftayım bu memurluğa engel olur mu
55 89
P.M. Psikolog Mehmet Tarık Çay
Öncelikle bu durum sicilinize işlemez. Normal bir hastanede veya klinikte aldığınız tedavi için ne kadar rahatsanız psikolojik danışma durumunda da endişe etmemelisiniz. Diğer bir yandan da nasıl ki fizyolojik olarak rahatsızlanmamız normalse zaman zaman ruhumuzun da hatalar vermesi normaldir. Normal bir hekime gitmekten çekinmrdiğimiz gibi psikolog veya psikiyatri uzmanına giderken de endişelenmememiz gerekiyor.
78 73
S. Süleyman
Geçmişte psiyatriste gitmiş olmak, askeri okullara girişe engel teşkil ediyormuş. unu da belirteyim, Askeri okul girişi için sağlık raporunda psikiyatri uzmanı olumsuz rapor veriyormuş, bunun da bilinmesini istiyorum. 2015 yılından sonra tüm hastane giriş işlemleri kayıt altına alınmaktadır. O nedenle psikolojik tedavi görecekseniz bunu gizlilik içinde yapın, resmiyete asla dökmeyin.
9 70
A.A. ayşe acar
geçmişinde antidepresan kullanmıl biri devlette psikolog olarak atanabilir mi? herhangi bir sorun çıkar mı bi bilginiz var mı
28 66
E.K. Elif Kaya
Meraba hocam 2017 yılında sinav stresi sebebiyle psikiyatriye gitmiştim.Anafranil ve rixper ilaçları verilmiş.Sadece 1 defa gittim.2020 de Atamam olduğu zaman psikiyatriden rapor almak gerekiyormuş.Bu durum rapor almama engel mi?Yardımcı olursanız sevinirim.
30 59
P.İ. Psikolog İrem Akdağ

Bunun sorulmasının altında yatan temel şey genellikle gelecekteki hayatını olumsuz etkiler mi şeklinde oluyor. Nasıl kalbiniz için, gözünüz için normal bir şekilde doktora gidiyorsanız psikolojiniz içinde destek almanız çok normal. Hastaneye gittiğinizde bir kayıt açtırıp muayene oluyoruz, ancak bu hayatı kökünden etkileyen bir durum değil. Çünkü insan hayatı boyunca depresyona girip ondan kurtulabilir, kaygı bozukluğu yaşayıp üstesinden gelebilir ve sonrasında iyileşir. Bu durum gelecekte kişinin iş hayatını şekillendirecek bir durum haline dönüşmez. Bazende insanlar rapordan uzak durmaya çalıştıkları gibi, hastanede hiç kayıt açtırmak istemiyor. Bu noktada da devlet yerine özel kliniklerde destek alıyor. Bu da tercih edilebilir bir durum, özel klinikleri tercih ederseniz bir kayıt olmayacaktır.

46 48
H. Hikmet
Ben askerim hava değişimiyle geldim anksiyete bozukluğu var dediler sorunlarım hala geçmedi çürük alsam devlet işine girmemde sorun olur mu
15 44
P.A. Perihan Ataş
Oğlum 2 yaşındayken herşeye ağladığı için psikologa götürmüştüm nasıl davranmam gerektiğini sormuştum devlet hastanesiydi ilaç falan yazmadı kullanmadık yani tanı 2 yas sendromu denildi ileride devlet dairesinde ise girmesine engel olurmu
70 44
E. Emre
Sürekli özel klinikleri baz alarak cevaplamışsınız fakat devlet hastanelerinde de durum aynı mıdır acaba? Kumar oynama takıntısı yüzünden gitmek istiyorum da. Kolay gelsin.
20 42
A. ayşe yılmaz
merhaba.ben doktor olmak istiyorum .kisisel sorunlarım icin ozel hastanede psikologa gidiyorum ..üniversite kaydı için heyet raporu ya da saglik raporu isteniyor psikologa gitmem benim doktor olmama engel olcak bi durum yaratır mi?
12 33
Z.K. Z k
Merhaba oğlumu götürmek istiyorum ama sporcu ona engel olurmu onu.merak ediyorum
12 32
İ. İbrahim
Merhaba ben devlet hastanesinde psikolojik tedavi gördüm şuan memlekette köydeyim köy korucusu olma gibi bir durumum var sağlık muayenesine girdiğimde benim için sorun olurmu devlet hastanesinde yatmış olmam
12 31
E. Esma
Meraba benim oğlum 6 yaşında konuşmasında cok az bir sorun var yani bazı harfleri tam cıkaramıyor onun için konuşma terabisine gitsin dediler bende rabor cıkarıb rahibitosyon merkezinde dil terabisine vermek isdiyorum konuşma üzerine alınan rabor siçile işliyomu bilgi verirseniz cok sevinirim
22 29
H.Y. Hatice Yılmaz
Ben üniversite sınavına hazırlanıyorum devlet hastanesinde muayene oldum ve lustral kullanmam gerektiğini söylediler aldım ama pilotaj okumak istiyorum katı kuralları olduğunu ve eleneceğimi söylediler doğru mu?
10 28
İ. İrem
Bir şey de ben sormak İstiyorum. İlerde psikolog olmak istiyorum fakat şu an yaşadığım şeyler dolayısıyla psikoloğa gitmek istiyorum. Bu durum benim psikolog olmamı engeller mi?
6 28
P.D. Psikolojik Danışman Elif COŞKUN
Bu konuda endişelenmenize gerek yok. sicilinize işlenecek bir durum bulunmamaktadır. devlet hastanelerinde sisteme kaydedilir. özel muayenehanelerde böyle bir tanı kayıt sistemi yoktur.
22 26
X.K. X kişi
Özel bir şirkette çalışmaktayım kumar bağımlısıyım. HER yıl düzenli olarak şirketimiz saglık saporu aldırıyor. Psikoloğa gitsem devlet hastanesinde. Bunu şirketim görebilir mi?
10 23
P.İ. Psikolog İrem Akdağ
Merhaba Hatice hanım, kullandığınız ilaçlarların sizi iyi etmesinden başka bir amacı yoktur. O yüzden bunlar önünüzde engel olmayacaktır. Geçmiş olsun
21 23
D.L. Dr Latif Gülpınar
Özel klinikler Sgk ile anlaşması olmaması sebebiyle herhangi bir yerde paylaşması söz konusu değildir . Bu sebepten kesinlikle sicile işlemez ...
16 22
Ö. Öylesine_biri
Merhaba, bana yakın zamanda OKB teşhisi konuldu, ilaç tedavisine başlandı 2 aydır selectra kullanıyorum . Psikiyatrist olmak istiyordum , hastalığım bu mesleği yapmama engel olur mu ?
11 21
Z.T. Zehra t
Sınava hazırlanıyorum ve dikkat problemi için psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum . Ilerde pilot olmak istiyorum ama gitmem problem yaratır mı bilmiyorum çünkü çok istiyorum bu mesleği *devlet hastanesi düşünüyorum
20 18
P.N. Psikolog Necla Eda Güzelce
Özel kliniklerde kayıt sistemi olmadığı için böyle bir durum olmayacaktır
6 17
M.M. Melih Melih
Yatarak psikolojik tedavi görmek sicile işler mi? Özel sektörde sıkıntı olur mu?
8 16
B.D. Baran deniz
Mrb hocam ben psikologa gittim kimsenin bilmedigi özel birşeyimi paylaştım sonra bana anket doldurmam için 600 soruluk ankey verdi bende onları doldurmadım gittim randevu günüö geldi işe gittigim için gidemedim oda polise söylemiş beni aradı dedi bi anket varmış doldurmamışsınız bende dedim geldigimde dolduracam tedavimi devam etmezsem iyi oldugumu söylersem ilişkim kesilirmi onlarla
9 15
Z.A. Zeynep aydın
Merhaba, bir arkadaşımız öğretmenlik mezunu ve KPSS ye hazırlanacak. Ancak 2 gün sonra devlet hastanesinde psikolojik tedavi için yatışı isteniyor. Bu durum ilerde öğretmen olmasına engel olur mu ?
4 14
P.N. Psikolog Necla Eda GÜZELCE
Merhaba İrem hanım. Bu durum sizin psikolog olmanızı engellemez tam tersi terapi sürecinden geçmek sizin faydanıza olacaktır
8 14
M. Mehmet
Ben devlette birkaç kere muayene oldum bu durum memur olmamı etkiler mi ?
13 13
M. Mesut
Ben daha önce nöroloji dokturunda muayne sonucu kaygı bozukluğu ve panik atak teşhisi ile yeşil reçeteli ilaç tedavisi oldum çok şükür faydasını gördüm fakat daha sonra iş sebebi ile devlet hastahanesinden heyet raporu çıkarmak istedim çok büyük sıkıntı yaşadım şimdi ise psikiyatri de muayne olsam tedavi gerekse yine işe girmek için sağlık raporu için sıkıntı yaşarmıyım
9 12
S.T. Sebiha taeyang
Ben piskoloji doktoruna görüneceğim ama gelecekte doktor olmak istiyorum acaba doktora gitmem doktor olmamı engeller mi
12 10
E.D. Elif deniz
Merhaba ben 20 yaşındayım. Bende saplantılı aşk semptonlari olduğunu fark ettim ve psikologa gitmek istiyorum sizce kotu sonuclanir mi yoksa olumlu bir sekilde hayatimi gercekten degistirebilecekmi terapiler?
6 9
S. Serap
Merhaba 5-6yıl önce psikiyatriye gittim kişilik testim bozuk çıkmıştı.Ancak herhangi bir hastalığım yok.Bu öğretmen olmamda sorun olur mu.Akademisyen olmak için sağlık raporu alırken sorun teşkil eder mi?
5 9
P.İ. Psikolog İrem Akdağ
Merhaba özel kliniklerde psikiyatri girdisi olmaz. Psikoloji özel ve gizli bir birimdir.
18 9
M. Meltem
Merhaba, sivil havacılık ve kabin hizmetleri okuyorum (kabin memurluğu hosteslik) veya hutta polislikte özel klinikte psikoloğa gitmek sicilim de ya da kayıtlarda çıkıp benim işimde bana engel olur mu benim işim sahamda bu tarz durumlara dikkat ediliyor çünkü.
4 8
D. Dilara
Bipolar tanısı kondu bana ve psikoloji okuyorum bunun ileride devlette ya da özelde beni işsiz bırakma gibi bir durumu var mıdır ?
13 8
P.İ. Psikolog İrem Akdağ
Merhaba X. K, Özel bir kliniğe başvurup tedavi görüp aslında kumar bağımlılığından kurtulabilirsiniz. Hayatınızın her anında sizi yoracak, mutsuz edecek bir durum bu. O yüzden sizin için en iyisi kalıcı bir tedavidir. Geçmiş olsun
4 7
P.İ. Psikolog İrem Akdağ
Merhaba Hikmet bey, bunu gireceğiniz devlet kurumu karar verir.
2 7
T. Tunahan
S.a herkese arkadaslar öncelikle Geçen ay eşimle anlasmalı olarak boşandık bu aradönemde tayin olabilmek için hakimden önleme kararı çıkarmış ancak beni ne ifadeye ne baska bişi içinçağırdılar evliliğim boyunca eşime bir tokat dahi atmadım tehtit veya hakaret etmedim buna rağmen 1 aysüreyle silahımı aldılar sonrasında beni emniyetin rehberlik servisine gönderdiler şimdi 1 ay doluyor yalnız ordan da hastaneye sevk etmişler bu ne olacak böyle bilen yada başından geçenler anlatabilir mi
4 6
P. Plaktasatanist
Hocam ben yatarak tedavi göreceğim ve tıp istiyorum bir sorun yaşar mıyım?
8 6
D. Damla
Devlet hastanesinde Psikoterapi görüyorum ve benim bu durumumu kullanarak kandıran birini dava edeceğim. İleride akademisyen olmak istiyorum. Geçmiş mahkeme durumları ve içeriğine bakıyorlarmış. Psikoterapi almış olmam akademisyen olmama engel mi
4 6
A. Ali
Bana okb tanisi konuldu 2 yildir zedprex kullaniyorum ileride saglik ile ilgili bi bolum okumak istiyorum bi engelli olur mu ve okb hastaligi ehliyete engel mi
12 5
D. Dilara
Bipolar için verilen ilavı kullanmak istemiyorum çok fazla yan etkisi var bireysel psikoterapi alsam sadece yeterli olur mu ?
12 3
M. M.d
Aşk için devlet hastanesine psikiyatriye gitmek istiyorum ilerde memurluk için veya başka bi iş için karşıma çıkan bi sorun olur mu
10 3
Ö.Ç. Özkan çakır
Panik atak memuru nasıl etkiler
1 2
S.Y. Selda Yalman
Oğlum 4 yaşındayken 6 ay prozac şurup kullandı bu sefer gittiğimde doktorumuz ileride karşısına çıkacağıni söyledi devlet hastanesinde şok oldum.Kucukken yaşadığı bir problem ve tedavi görmesi suç mu şuan bır problemi yok çocuğun çok agirima gitti geceleri uyuyamıyorum kendimi suçlu hissediyorum çocuğuma karşı gerçekten böyle bir durum var mı?
0 1
O. Omerasaf
Arkadaşlar imkanı olan dil terapisi için rapor almasın kendi karsilasin silinmiyor. Büyük küçük ruh sağlığımız için yardım almak çok normal. Hiç birşey sagligimizdan önemli değil. Yeni nesil farklı. Ebeveynlerde duyarlı. Çoğumuz illaki götürüyoruz psikiyatriye. İlerde bunun için mecbur esneklik gösterecekler diye düşünüyorum. Yinede durumu olan özele götürsün. Sırf bu yüzden doktora gitmemek bence daha büyük zarar.
0 0
L.Ç. LALEGÜL ÇİÇEK
Bakın psikologların kendisi bile itiraf etmiş aslında cevap verememiş, özele gidin diyorlar devlette olursa kayıt alırlar diyorlar burada yukarda psikologlar bile, demekki bazı iş alanlarında sıkıntı oluyor. Belki memurluk için sıkıntı olmuyor ama askerlik subaylık pilotluk gibi meslekler için problem demek ki. Bakın hiçbiri yazmış mı yukarıda devlete bağlı psikolog ve psikiyatriste de gidebilirsiniz, asker veya pilot olmanıza engel teşkil etmez diye ne diyorlar özele giderseniz kimse bilmez diyorlar ve herkes özele gidecek kadar zengin mi? Parası olmayan ve asker ya da subay olmak isteyen ilerde psikolojik sorunları için yardım alamaz yani ne kadar adaletsiz bir sistem.
0 0
D. Dghuik
Bende oğlumu götürmüştüm 7 yıl sonra dikkat eksikligi icin ozaman okadar sorduk asker olmak istiyor engel olurmu diye olmaz dediler bir aydir urasiyoruz bi dünya test yapıldı normal çıktı testler gecirilmiş dikat eksikliği varmış diye kabul edilmedi ölseniz devlete piskiyatır gitmeyin asker olmak gibi bir hayaliniz varsa
0 0
GÖNDER

ETİKETLER

Kayseri Psikolog, Kayseri Evlilik Terapisti, Kayseri Aile Danışmanı, Kayseri Psikolog vajinismus, Kayseri Çocuk psikoloğu, Kayseri psikolog tavsiye, Kayseri pedagog, Kayseri bireysel terapi, Ergen Terapisi, Depresyon Tedavisi,