Psikolog ilaç yazma yetkisi var mı?

14980 GÖSTERİM

Psikolog ilaç yazma yetkisi var mı? Terapiyi ilaç ile destekleyebilirler mi?

Cevaplar5

P.B. Psikolog Berat HAZAR
Psikoloğun tedavi yöntemi belli aşamalarla belirlenmiş ve adımları belli olan psikoterapi ile mevcuttur. Psikolog ilaç yazmaz ilaç tedavisinin gerekli olduğu bir durum tespit ederse gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.
2 29
P.Ş. Psikolog Şerife ÇINAR
Yasal olarak eğitim alt yapısı olarak ilaç yazan meslek sahipleri doktorlardır ve psikiyatrislerdir. Onlar tıp doktorlarıdır. Ancak psikologlar tıp doktorları değildir ve psikologların yasal olarak ilaç yazma yetkisi bulunmamaktadır.
2 13
P.İ. Psikolog İrem Akdağ
Psikologlar zaman zaman psikiyatristler ile karıştırılır. Psikologlar psikoterapi ve psikolojik danışmanlık alanlarında çalışırlar. Psikiyatristler ise genel olarak ilaç tedavisi uygularlar.
0 11
P.N. Psikolog Necla Eda GÜZELCE
Psikologların ilaç yazma yetkileri yoktur. Fakat psikiyatristler tıp doktorlarıdır ve ilaç yazma yetkileri vardır. İnsanların ilaçla mı psikoterapiyle mi iyileşecekleri konusunda bir karmaşa yaşayabilirler. Birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapinin birleşimi tek başına kullanılmalarından çok daha iyi sonuç verir. Bu, hasta ve terapistin vereceği ortak bir karardır.
1 4
P.D. Psk. Dan. Elif Coşkun

İlaç yazma yetkisi ülkemizde sadece Tıp eğitimi almış doktorlara aittir. (Psikiyatristlerde Tıp Fakültesi eğitimi almış ardından psikiyatri alanında uzman olmuş kişiler ilaç yazabilir). Psikolog ilaç yazamaz fakat gerekli gördüğünde bir psikiyatriste yönlendirilebilir.

1 2
GÖNDER

ETİKETLER

Kayseri Psikolog, Kayseri Evlilik Terapisti, Kayseri Aile Danışmanı, Kayseri Psikolog vajinismus, Kayseri Çocuk psikoloğu, Kayseri psikolog tavsiye, Kayseri pedagog, Kayseri bireysel terapi, Ergen Terapisi, Depresyon Tedavisi,