Duygusal yeme bozukluğu

952 GÖSTERİM

Eşim ev hanımı son bir yıldır kendini tutamadan sürekli yiyor az yemesini söylüyorum ama elimde değil diyor. Biz evlendiğimezde böyle değildi gayet zayıf ve hoştu ama şuan yemesini durduramadığı için eski görüntüsünden eser kalmadı buda evliliğimizi etkiliyor böyle giderse boşanmaya kadar gidebilir çünki eski beğendiğim kadını onda göremiyorum onu nasıl bu problemden kurtarıp eskisi gibi zayıf günlerine dönderebilirim nasıl bir tedavi yada diyet uygulanabilir?

Cevaplar1

D.M. Diyetisyen Merve AYGÜR
Merhabalar, ilk etapta bir besin tüketim öyküsü alınmalıdır. Tüketim sıklığı, zamanı, tokluk durumu gibi faktörler değerlendirilmelidir. Yeme eylemi açlıktan mı yoksa stres, kaygı, heyecan gibi psikolojik faktörlerden mi tetikleniyor değerlendirilmelidir. Duygusal yeme bozukluğu var ise psikiyatrist, psikolog ve diyetisyenden oluşan bir ekip çalışmasıyla bu durum tedavi edilebilmektedir. Duygu durumuna bağlı yeme davranışı düzeltilebilmektedir. Her iki durumda da kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmalı yeme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Umarım bilgiler yardımcı olmuştur, iyi günler dilerim.
0 2
GÖNDER

ETİKETLER

Kayseri Psikolog, Kayseri Evlilik Terapisti, Kayseri Aile Danışmanı, Kayseri Psikolog vajinismus, Kayseri Çocuk psikoloğu, Kayseri psikolog tavsiye, Kayseri pedagog, Kayseri bireysel terapi, Ergen Terapisi, Depresyon Tedavisi,