Uyum Sorunları

UYUM SORUNLARI

Çocuk ve ergen kısmının en büyük sorunlarından biride uyum sorunlarıdır. Peki nedir bu uyum? Uyum bozuklukları çeşitli stres durumlarında ortaya çıkan bozukluklardır. Stres durumunun başlangıcını izleyen üç ay içinde, o strese bir tepki olarak gelişen duygusal ya da davranışsal semptomlardır. Stres etkeniyle karşılaşıldığında normal sayılabilecek olana göre çok daha aşırı ve belirgin sıkıntı ortaya çıkar. Aile çocukta olumsuz bir davranış gördüğü zaman benim çocuğumda olamaz, benim çocuğum yapmaz ve kimse duymasın bu sorunu gibi bir yaklaşımda olduğu için bu davranışı hemen ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Bu durumda ortadan kaldırılması gereken ilk olarak davranışa neden olan faktörlerdir. Bu neden olan faktörleri ortadan kaldırmadığımız zaman bu sorun büyüyerek devam edecek, geleceği etkileyecek veya yerine yeni davranış bozukluklarını getirecektir. Bu yüzden davranışa değil davranışa neden olan faktörlere odaklanmalıyız. Uyumsuzluğun birçok nedeni olabilir. Bunlara sayabileceğimiz birkaçı şu şekildedir; çevre ve sosyo-ekonomik etkenler, kalıtım, yanlış eğitim, bedensel sebepler, temel ihtiyaçların doyurulmaması, aile içi sorunlar, göç vb.

    Nedenleri ele aldık, peki ya uyum sorunlarının çıktıları neler olabilir?  Bunlar saldırganlık, tikler, alt ıslatma, tırnak yeme, parmak emme, uyku problemleri, kıskançlık, içe kapanıklık, özgüven eksikliği gibi daha birçok şey sıralayabiliriz. Biz psikologlar bu gibi durumlarda neler yaparız? Öncelikle sorunun şiddetini öğrenmek ve daha sağlam ilerleyebilmek için bir psikiyatristin görmesini öneririz. Sonrasında yaşa göre (3-10yaş) oyun terapisi veya (11+) psikoterapilerle danışanı daha ileri noktalara taşıyabilir, sorunlarına çözüm bulabiliriz.

 

Sizde Kayseri ve çevresinde yaşıyorsanız alanında uzman psikolog ve psikiyatristlerden oluşan TmsClinic’e başvurabilirsiniz.

 

                                                                         Psikolog İrem  Akdağ

GÖNDER
WhatsApp WhatsApp