SVH / Felç

Felç (İnme) Tedavisi

Beyne pıhtı atması  ya da kanama olması nedeniyle  kişilerde tek taraflı güçsüzlük, uyuşma, denge kaybı ve konuşma bozukluğu gibi bulgularla kendini gösteren klinik tabloya inme (felç) denilmektedir.

İnme (felç) durumunda altta yatan sebebin  kanama ya da damar tıkanıklığı  olmasına göre akut dönemde tedavi yaklaşımı değişkenlik göstermektedir.

Akut dönemin geçmesinden sonra  felç (inme) durumunun düzeltilmesine yönelik felç tedavileri maalesef kısıtlıdır.

Ancak son yıllardaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında felç tedavisinde rehabilitasyon döneminde  fizik tedavi uygulamaları ile birlikte TMS tedavisinin uygulanması özellikle ellerde ve bacaklarda olan güçsüzlüğün ve konuşma bozukluğunun düzeltilmesinde oldukça etkindir.

Felç geçiren hastalarda yapılan çalışmalarda özellikle üst extremite yani el güçsüzlüğünün ve konuşma bozukluğunun tedavisinde TMS tedavisi yöntemi oldukça etkili bulunmuştur. Tüm dünyada rehabilitasyon ünitelerinde felçli hasta tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır .TMS ile fizik tedavi programlarının bir arada yürütülmesi hastanın iyilik haline ulaşması açısından oldukça etkili bulunmuştur.

GÖNDER
WhatsApp WhatsApp