Pazartesi-Cumartesi 10:00 - 20:00
0542 819 23 20 info@tmsclinic.org

Kayseri Oyun Terapisi

OYUN TERAPİSİ
Çocukların psikososyal sorunlarla başa çıkma, çözüm üretme ve bu sorunlar karşısında sağlıklı büyüme ve gelişimlerini tamamlama konusunda yardımcı olan gelişimsel yaklaşımdır. Aynı zamanda çocukların her konuda kalıcı ve sağlam temeller oluşturmasına da yardımcı olur. Oyun terapisi, bebekler, yeni hareketlenen çocuklar, okul öncesi dönemindekiler, ilkokul ve lise çağındaki öğrencilerde bu terapiden yararlanabilir. Asıl amaç terapotik ilişkiyi sağlamaktır. Çocuğun isteklerini belirli bir düzeyde tutmayı amaçlamaktır. Tam ve güvenli iletişimi çocuk psikolojisine oturtmaktır.
Çocukların yetişkinler gibi kendilerini yeterince ifade etmelerini bekleyemeyiz. Oyun aslında tüm çocukların bir nebzede olsa kendilerini anlattıkları ortak bir dildir. Bu yüzden oyun terapisi ile çocuğu doğal ortamında inceleyip problem olan konularrı rahatlıkla görebiliriz. Terapistte seans esnasında bir oyun unsurudur. Bu yüzden çocuk onu yabancı bir madde gibi görmez. Farkında olmadan duygularını paylaşmaya başlar. Çocuk dile getirip aksedemedği duygu yada travmaları mutlaka oyuncalarına veya oyun esnasında dalmış olduğu oyun ortamına yansıtır.Bu şekilde çocuğun iç dünyasını anlamak kendisini ifade etmesine yardımcı olmak mümkündür.
Oyun terapisine dikkat eksikliği olan hiperaktif çocuklar, korkuları ve kaygıları yüksek olan, öfke kontrolü yapamayan ve iletişimde güçlük çeken, takıntılaı hayatını olumsuz etkileyen, kardeşli bir ailede bulunup kıskançlığı olan çocuklar, cinsel istismar, fiziksel ve duygusal taciz ve beslenme ve uyku bozukluğu olan çocuklara uygulanıp güzel dönüşler alınabilir.