Pazartesi-Cumartesi 10:00 - 20:00
0542 819 23 20 info@tmsclinic.org

Bipolar Bozukluk

BİPOLAR BOZUKLUK

Bipolar bozukluk "maniden depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşırı değişiklikler" olarak tanımlanır. Bu ruh hali değişimleri arasında, bipolar bozukluğu olan kişinin normal ruh halinde olduğu dönemler de olabilir.  Manik dönem aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz, güçlü, heyecanlı, savurgan, kişinin kendi kabiliyeti konusunda gerçek olmayan inanışlara sahip olması, yargılama kapasitesinde azalma, düşünme ve konuşma içeriğinde artış, tahrik edici, uygun olmayan davranışlarda artış, alkol ve madde kullanımında artış olan bir dönemi tanımlar.  Depresif  dönem umutsuz ve karamsar olma, üzgün, endişeli ve mutsuz hissetme, yaşamdan zevk alamama, unutkanlık, dikkat eksikliği, iştah değişikliği; kilo kaybı ya da kilo alımı, fazla uyuma, uykuya dalmakta güçlük çekme, geceleri sık uyanma, çaresizlik ve değersizlik hisleri, ölüm ya da intihar düşünceleri ve kişisel bakımı ihmal etme gibi bir dönemi tanımlar. Elbette her manik ve depresif dönemde olan hasta aynı şeyleri yaşamaz. Her kişide farklı seyir gösterir. Ancak yukardaki sayılanlardan birçoğu bipolar tanısı alan kişilerde gözükür. Bipolar belirtilerinin üç veya daha fazlasının her gün görülmesi ve bir hafta ya da daha uzun sürmesi gerekmektedir.
Mani dönemi ani başlar ve tedavi edilmezse uzun sürebilir. Kişi genelde mani dönemi yaşarken hasta olduğunu fark etmez ya da tedaviyi reddetme eğilimindedir. Mani döneminde yatışlı tedavi de önerilir.
Depresif dönemde de, en az beş belirtinin iki hafta ya da daha fazla sürmesi beklenir. Depresif ve manik atakların ağır yaşandığı durumlarda da halüsinasyon ve hezeyan gibi psikotik belirtiler de görülebilmektedir.
Kayseri TmsClinic olarak Bipolar bozukluk tanılı birçok danışanımızı TMS cihazında tedaviye aldık. Ufak bir örnek verecek olursak ; Kliniğimize başvuran 25 yaşındaki bipolar tanılı danışanımız, 5 yıldır olan manik ve depresif ataklarından şikayetçiydi. Danışanımız, kliniğe geldiğinde depresyon dönemindeydi. Dört haftalık tms tedavisi alarak, toplamda 12 seansta tedavisini tamamladı. En önemli nokta olan, psikiyatrist eşliğinde ilaçlarıyla da tedaviyi destekledi. Sizlerde TmsClinic’e başvurup TMS cihazında büyük ilerlemeler kaydebilirsiniz.

                                                                                                            Psikolog İrem Akdağ

GÖNDER