Akran İlişkileri

Çocukların arkadaşlıkları kaçınılmaz iniş çıkışlarla doludur. Ancak çoğu çocuğun akranlarıyla etkileşime girdiğinden duyulan memnuniyet bu sorunlardan daha ağır basmaktadır. Bununla birlikte, bazı çocuklar için akran ilişkileri kalıcı bir sorundur. Bazı çocuklar akranları tarafından aktif olarak reddedilirler. Bazıları ise dışlanır veya ihmal edilir. Hatta bazı popüler çocukların birçok arkadaşı olduğu bununla birlikte yalnız ve mutsuz oldukları gözlemlenmiştir.


Akran İlişkileri Neden Önemlidir?

Akranlarıyla yakın ya da tatmin edici bir ilişki kuramayan çocukların hem aileleri hem de öğretmenleri endişe içinde olmalıdır. İlk olarak, bu çocuklar yaşamları boyunca önemli olacak sosyal becerileri öğrenme fırsatlarını kaçırırlar. Özellikle kritik olan, sosyal ilişkileri başlatmak ve sürdürmek için gerekli beceriler, iletişim, uzlaşma ve incelik gibi toplumsal çatışmaları çözmektir.

Sürekli bir şekilde akran katılımından yoksun çocuklar da sosyal özgüven duygusu yaratma fırsatlarını kaçırabilirler. Bu çocuklar, kişilerarası hedefleri gerçekleştirmek için kendi yeteneklerine karşı düşük inanç geliştirebilir ve bu nedenle, toplumsal etkileşimin normal iniş çıkışlarıyla kolayca ezilirler. Akran ilişkilerinin çocukların gelecekteki sosyal ve mesleki düzenlemeleri üzerindeki etkileri açıktır.

Son olarak, arkadaşlık ilişkileri tatmin edici olmayan çocuklar, dışlanmışlık hissi yaşayabilirler. Okul, bu sebeple çocuklar için hoş olmayan bir yer olabilir. Grup aidiyeti duygusu aramaya başlayan çocuklar kötü alışkanlıkları olan akranların etkisine karşı savunmasız kalabilirler.

GÖNDER
WhatsApp WhatsApp