Tms tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

2733 GÖSTERİM

Tms tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır? Tmu tedavisi ve tms tedavisi aynı şey midir? 

Cevaplar2

P.İ. Psikolog İrem Akdağ

TMS nin çalışma prensibi 1831 yılında Faraday tarafından tanımlanmış olan elektrik enerjisinin manyetik alana yada manyetik alanın elektrik enerjisine çevrilmesine bağlanmaktadır. Özetle manyetik alan oluşturduğunuzda alan içindeki iletkenlerde yani sinirlerde biyoelektrik akımı oluşturabilirsiniz. Elektriksiz uyarımdır.Bir tel bobinden akım geçirildiğinde bobine dikey manyetik alan oluşur. Karşı tarafta iletken ortam varsa o bölgede bir akım indüklenir. İndüklenen akım bobindeki akıma paralel fakat ters yöndedir. TMU uygulanmasında, dışarıdan elektrik akımı verilmeden güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturularak beyin aktivitesi değiştirilmekte ve tedavi etkisi oluşmaktadır. TMS uygulama şekline bakarsak saçlı kafa derisinin üzerine elektro manyetik bir bobin (coil) yerleştirilir. Kapasitörler de tutulan enerji ile manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alan 100-200 mikro-saniyede artıp azalma özelliğindedir. Bölgesel uygulanır. Dünyayı saran manyetik alanın 40,000 katı yüksekliğindedir. MR görüntülemede uygulanan manyetik alanla aynı şiddettedir. MR’daki manyetik alan statiktir, TMS’da değişkendir. TMS, duygu durum düzenlenmesi ile ilgili beyinin belli bölgelerinde, manyetik alan etkisi yaratarak, uyarmak suretiyle etkisini gösterir. Uygulama yapılan kişinin kafasının ön tarafına yaklaştırılan masa tenisi raketi büyüklüğünde sabitlenmiş bir uyaran, kafaya temas etmeden , bu bölgede bulunan beyin hücrelerini 2-3 cm derinliğindeki beyin alanında elektriksel aktivite artışı yaparak etkinlik sağlar.

TMS psikolojik rahatsızlıkların hepsinde kullanılır.

Örneğin depresyon, panik atak, okb, şizofreni, bipolar bozukluk, alzheimer, migren, felç VS..

0 4
H.K. Hande Kaya
Okb ileri derece hijyen takıntım var, ne kadar faydalı olur referans gösterebileceğiniz durum oldu mu? Birçok çeşit uygulama denedim emdr - nero format - rezonans- psikoterapi - ilaçlar.. fayda sağlamadı çünkü çare arıyorum yardımcı olur musunuz?
2 4
GÖNDER

ETİKETLER

Kayseri Psikolog, Kayseri Evlilik Terapisti, Kayseri Aile Danışmanı, Kayseri Psikolog vajinismus, Kayseri Çocuk psikoloğu, Kayseri psikolog tavsiye, Kayseri pedagog, Kayseri bireysel terapi, Ergen Terapisi, Depresyon Tedavisi,