Tıkınırcasına yeme bozukluğu yaşayanlar

1032 GÖSTERİM

Mutsuz olduğumda sürekli yemek yiyorum kendimi tutamıyorum. Zaten fazla kilolarım var vve daha çok alıyorum. Kilo aldığım için mutsuzum ama yedikçe mutlu oluyoru, diyet yapamıyorum çok denedim. Duygusal yeme de beslenme düzenlemesi varmış ama bunda da yasaklar, kısıtlamalar yok mu normel diyetten farkı nedir? Benim gibi  bu problemi yaşayanlar yazabilir mi nasıl bu problemden kurtulup normal hayatıma dönebilirim?

Cevaplar1

D.M. Diyetisyen Merve AYGÜR
Merhabalar, diyet süreci sürekli tekrarladıkça başa döndükçe oldukça yıpratıcı olmaktadır. Sürekli bir kilo verme çabası içinde olmak başlı başına bir stres oluşturmaktadır. Stresliyken ya da mutsuzken ya da çok mutluyken yemek yeme, yedikten sonra pişman olma gibi durumlar duygusal yemenin belirtisi olabilir, ancak bir uzman tarafından mutlaka değerlendirilmelidir. Duygusal yeme tedavisinde psikiyatrist, psikolog ve diyetisyenden oluşan ekiple beraber çalışıyoruz. Duygusal yemedeki beslenme programı zayıflama diyeti demek değildir. Buradaki diyet süreci kalori kısıtlaması ya da kilo verme odaklı değildir. Buradaki temel amaç yeme davranışını düzeltmeye yöneliktir. Yerine koyma, yeme hızını yavaşlatma, istek puanlama gibi bir çok metod vardır bunlardan hangisi size uygunsa her seans buna göre bir beslenme programı oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz programa uyumunuz psikologlarımız tarafından psikoterapilerle destekleniyor. Alışkanlıklar değiştikçe zaten kilo verme süreci kendiliğinden gelecektir. Sağlıklı günler dilerim.
0 1
GÖNDER

ETİKETLER

Kayseri Psikolog, Kayseri Evlilik Terapisti, Kayseri Aile Danışmanı, Kayseri Psikolog vajinismus, Kayseri Çocuk psikoloğu, Kayseri psikolog tavsiye, Kayseri pedagog, Kayseri bireysel terapi, Ergen Terapisi, Depresyon Tedavisi,