Diyabetli çocuğun beslenme listesi nasıl olmalı?

981 GÖSTERİM

Tip1 diyabet hastası 12 yaşında bir çocuğum var. hazır gıdaları tüketmesini engelleyemiyoruz. nasıl bir beslenme planı uygulamalıyız?

Cevaplar1

D.M. Diyetisyen Merve Aygür
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kronik hastalıklarda diyet tedavisi tamamen kişiye özeldir. Çocuğun insülin kullanım miktarı, zamanı ve eşlik eden sekonder rahatsızlıkların varlığına göre belirlenir. Çocuğun boy ve kilosuna göre uygun kalori miktarı, öğün zamanları ve öğündeki karbonhidrat miktarları bir uzman tarafından planlanmalıdır. Diyabetten kaynaklı negatif etkileri en aza indirmek, sağlıklı bir yaşam sürmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için bunlar elzemdir. Sadece diyet programı değil bir beslenme eğitimi verilmelidir ki uzun vadede etkili olsun ve neyi neden uyguladığımız anlaşılabilir olsun. Kliniğimizde diyet bölümünde çocuk ve ergen beslenmesi düzenlenmektedir. İyi günler dileriz.
0 0
GÖNDER

ETİKETLER

Kayseri Psikolog, Kayseri Evlilik Terapisti, Kayseri Aile Danışmanı, Kayseri Psikolog vajinismus, Kayseri Çocuk psikoloğu, Kayseri psikolog tavsiye, Kayseri pedagog, Kayseri bireysel terapi, Ergen Terapisi, Depresyon Tedavisi,